Broadcast Schedule for Tuesday, February 7

12:00 am
12:30 am
1:00 am
1:30 am
2:00 am
2:30 am
3:00 am
3:30 am
4:00 am
4:30 am
5:00 am
5:30 am
6:00 am
6:30 am
7:00 am
7:30 am
8:00 am
8:30 am
9:00 am
9:30 am
10:00 am
10:30 am
11:00 am
11:30 am
12:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
3:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm
5:30 pm
6:00 pm
6:30 pm
7:00 pm
7:30 pm
8:00 pm
8:30 pm
9:00 pm
9:30 pm
10:00 pm
10:30 pm
11:00 pm
11:30 pm
12:30 amAmanpour and Company
1:30 amAntiques RoadshowWindermere Jetty 1
2:00 amAntiques RoadshowSanta Fe's Museum Hill, Hour 3
3:00 amAntiques RoadshowCelebrating Black Americana
4:00 amScouting for ToysMr Timpo
5:00 amGlobal 3000
5:30 amBBC World News
6:00 amClassical Stretch: By EssentricsBack Pain Relief
6:30 amAlma's WayBeatbox Big Time; Super Sisters
7:00 amWild KrattsA Bat in the Brownies
7:30 amCurious GeorgeFlower Monkey; George and the Golden Egg Hunt
8:00 amDaniel Tiger's NeighborhoodDaniel Explores Nature; Daniel's Nature Walk
8:30 amRosie's RulesLights Out Rosie; Rosie Goes Camping
9:00 amSesame StreetBug Scouts
9:30 amWork It Out Wombats!Special Delivery; Campout Confusion
10:00 amDonkey HodieBeing Bob Dog; Panda Panda
10:30 amPinkalicious & PeterrificPeterrific; Mother's Day Surprise
11:00 amElinor Wonders WhyA Change of Art; The Litterbug
11:30 amPeg + CatThe Perfect Ten Problem; The Long Line Problem
12:00 pmHero ElementarySaved From the Bell; The Right Stuff
12:30 pmRosie's RulesLights Out Rosie; Rosie Goes Camping
1:00 pmDaniel Tiger's NeighborhoodDaniel Explores Nature; Daniel's Nature Walk
1:30 pmWork It Out Wombats!Special Delivery; Campout Confusion
2:00 pmNature CatBunyan Trouble; Foggy Feat
2:30 pmXavier Riddle and the Secret MuseumI Am Jesse Owens; I Am Ella Fitzgerald
3:00 pmAlma's WayBeatbox Big Time; Super Sisters
3:30 pmMolly of DenaliArt From the Heart; Gold Strikeout
4:00 pmWild KrattsMusk Ox Mania
4:30 pmArthurD.W.'s New Best Friend; Freaky Tuesday
5:00 pmOdd SquadEnd of the Road
5:30 pmPBS NewsHour
6:30 pmWoodsmith ShopThe Ultimate Bookcase, part 1
7:00 pmFinding Your Roots With Henry Louis Gates, Jr.Family: Lost and Found
8:00 pmPBS NewsHour
10:00 pmRick Steves' EuropeEuropean Festivals I
10:30 pmSamantha Brown's Places to LoveBig Sky, Montana
11:00 pmHamish MacbethWest Coast Story
12:00 amArthurGrandma Thora Appreciation Day; Fern's Slumber Party
12:30 amOdd SquadThe Potato Ultimato; A Fistful of Fruit Juice
1:00 amWild KrattsThe Last Largest Lobster
1:30 amWild KrattsSloth Bear Suction
2:00 amMolly of DenaliReading the Mud; Unsinkable Molly
2:30 amMolly of DenaliTooth or Consequences; Qyah Spy
3:00 amCyberchaseTraffic Trouble
3:30 amHero ElementaryKnot So Fast; Made in the Shade
4:00 amXavier Riddle and the Secret MuseumI Am Zora Neale Hurston; I Am Charles Dickens
4:30 amLet's Go Luna!Cave Dad; Grumpa Comes to Call
5:00 amClifford the Big Red DogComing Soon!; Fire Dog Tucker
5:30 amElinor Wonders WhyThe House That Ants Built; Special Places
6:00 amDinosaur TrainTiny and the Crocodile; Meet the Grandparents
6:30 amPinkalicious & PeterrificSand Palace; Zoo Day
7:00 amPinkalicious & PeterrificAll Tangled Up; Above the Clouds
7:30 amSesame StreetBug Scouts
8:00 amSesame StreetA Home for Gecko
8:30 amWork It Out Wombats!Special Delivery; Campout Confusion
9:00 amRosie's RulesFamily Sports Day; The Cake-Off
9:30 amDaniel Tiger's NeighborhoodDaniel's Winter Adventure; Neighborhood Nutcracker
10:00 amDaniel Tiger's NeighborhoodQuiet Time at School; Naptime in Blanket City
10:30 amCurious GeorgeGeorge Measures Up; Something New Under the Sun
11:00 amCurious GeorgeFree Hundley; Bag Monkey
11:30 amDonkey HodieA Night Out; Poetry Problem
12:00 pmDonkey HodiePiano Problem; Bongo-lympics
12:30 pmWork It Out Wombats!Special Delivery; Campout Confusion
1:00 pmRosie's RulesFamily Sports Day; The Cake-Off
1:30 pmAlma's WayDo the Waltzango; Big Brother Bootcamp
2:00 pmAlma's WayAlma's Book Swap; Finders Keepers
2:30 pmNature CatAppily Ever After; Sound Off
3:00 pmNature CatGreat Salt Lake; The Praying Mantis Hunters
3:30 pmArthurCents-less; Buster the Lounge Lizard
4:00 pmArthurPrunella the Packrat; What's in a Name?
4:30 pmOdd SquadSoundcheck Part Deux; Jinx
5:00 pmWild KrattsCity Hoppers!
5:30 pmWild KrattsSnowy Owl Invasion
6:00 pmMolly of DenaliBasketball Blues
6:30 pmMolly of DenaliIce Sculpture; Tale of a Totem
7:00 pmCyberchaseBuzz and the Tree
7:30 pmHero ElementaryAll Over the Map; Lights Go Down in City Town
8:00 pmXavier Riddle and the Secret MuseumI Am Winston Churchill; I Am Cleopatra
8:30 pmLet's Go Luna!Lost and Found; Time of Goodbye
9:00 pmRosie's RulesFamily Sports Day; The Cake-Off
9:30 pmAlma's WayDo the Waltzango; Big Brother Bootcamp
10:00 pmAlma's WayAlma's Book Swap; Finders Keepers
10:30 pmNature CatAppily Ever After; Sound Off
11:00 pmNature CatGreat Salt Lake; The Praying Mantis Hunters
11:30 pmArthurCents-less; Buster the Lounge Lizard
12:00 amWhen the Waters Get Deep
1:00 amLocal, USAHeaven: Can You Hear Me?
1:30 amStories From the StageThrough Thick and Thin
2:00 amPBS NewsHour
3:00 amAmanpour and Company
4:00 amRicochet: An American Trauma
5:00 amBBC World News
5:30 amAsia Insight
6:00 amNewsroom Tokyo
6:40 amDirect Talk
7:00 amGuilty Until Proven Guilty
8:00 amWhen the Waters Get Deep
9:00 amLocal, USAHeaven: Can You Hear Me?
9:30 amStories From the StageThrough Thick and Thin
10:00 amRicochet: An American Trauma
11:00 amAmanpour and Company
12:00 pmConsuelo Mack WealthTrackInternational Investing Discount
12:30 pmAsia Insight
1:00 pmEyes on the PrizeAin't Scared of Your Jails 1960-1961
2:00 pmEyes on the PrizeNo Easy Walk 1961-1963
3:00 pmJim Crow of the North
4:00 pmDW News
4:30 pmBBC World News America
5:00 pmFrance 24
5:30 pmNHK Newsline
6:00 pmNOVALondon Super Tunnel
7:00 pmSecrets of the DeadKing Arthur's Lost Kingdom
8:00 pmExpedition With Steve BackshallKamchatka: Expedition Grizzly River
9:00 pmBridging the Divide: Tom Bradley and the Politics of Race
10:00 pmBBC World News
10:30 pmAmanpour and Company
11:30 pmThe Day
12:00 amSimply MingTsai Family Hot Pot With Mom and Dad
12:30 amCook's CountryOne-Pot Meals
1:00 amFly Brother With Ernest White IIPuerto Rico
1:30 amFly Brother With Ernest White IIToronto: Pride and Joy
2:00 amIn Julia's Kitchen With Master ChefsAlfred Portale
2:30 amMy Greek Table With Diane KochilasSaving the Earth on Paros
3:00 amThis Old HouseNewburyport: Off-the-Shelf Custom Look
3:30 amAsk This Old House
4:00 amRick Steves' EuropeFrench Alps and Lyon
4:30 amThe Best of the Joy of PaintingWayside Pond
5:00 amJ Schwanke's Life in BloomFrom the Earth
5:30 amCulture QuestThe Northern Coast of Australia
6:00 amQuilting ArtsPrinting
6:30 amPainting and Travel With Roger & Sarah BansemerCosta Maya
7:00 amThis Old HouseDetroit: Plumbing Road Trip
7:30 amWoodsmith ShopHigh-Tech Woodworking
8:00 amIowa IngredientMaple Syrup
8:30 amLidia's KitchenKeep It Fresh
9:00 amThe DaytripperRound Top, TX
9:30 amJoseph Rosendo's TravelscopeLand Without Limits -- The Cariboo -Chilcotin-Coast Region of British Columbia, Canada
10:00 amRick Steves' EuropeGermany's Fascist Story
10:30 amThe Best of the Joy of PaintingWaves of Wonder
11:00 amTasteMAKERSSmoking Goose; Indianapolis, Indiana
11:30 amLidia's KitchenKeep It Fresh
12:00 pmQuilting ArtsPrinting
12:30 pmPainting and Travel With Roger & Sarah BansemerCosta Maya
1:00 pmThis Old HouseDetroit: Plumbing Road Trip
1:30 pmWoodsmith ShopHigh-Tech Woodworking
2:00 pmQuilting ArtsPrinting
2:30 pmCook's CountryLow Country Party
3:00 pmIowa IngredientMaple Syrup
3:30 pmLidia's KitchenKeep It Fresh
4:00 pmThe DaytripperRound Top, TX
4:30 pmJoseph Rosendo's TravelscopeLand Without Limits -- The Cariboo -Chilcotin-Coast Region of British Columbia, Canada
5:00 pmRick Steves' EuropeGermany's Fascist Story
5:30 pmLucky ChowFood of the Gods
6:00 pmSara's Weeknight MealsTaco, Taco, Nacho
6:30 pmKevin Belton's New Orleans CelebrationsVieux Carre Salute
7:00 pmChristopher Kimball's Milk Street TelevisionTuesday Night Mediterranean
7:30 pmIowa IngredientMaple Syrup
8:00 pmFly Brother With Ernest White IINewark
8:30 pmFly Brother With Ernest White IIAdirondacks
9:00 pmRick Steves' EuropeGermany's Fascist Story
9:30 pmJoseph Rosendo's TravelscopeLand Without Limits -- The Cariboo -Chilcotin-Coast Region of British Columbia, Canada
10:00 pmThe DaytripperRound Top, TX
10:30 pmThe Best of the Joy of PaintingWaves of Wonder
11:00 pmLucky ChowFood of the Gods
11:30 pmChristopher Kimball's Milk Street TelevisionTuesday Night Mediterranean